Şanlıurfa'da hayvansal atıklar 11 bin haneye elektrik oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa'da hayvansal atıklar 11 bin haneye elektrik oluyor
Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işletmelerin hayvansal atıkları, bölge içerisinde kurulan biyogaz tesisinde elektrik ve organik gübreye dönüştürülüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde kurulan ve işletme sayısının her geçen gün arttığı organize sanayi bölgesinde gerek hayvan atıkları gerekse işletmedeki diğer atıkların çevre kirliliğine yol açmaması ve değerlendirilmesi amacıyla biyogaz tesisi kuruldu.

İlk bölümü tamamlanarak üretime başlanan tesiste, OSB'deki işletmelerden getirilen hayvan gübreleri sıvı ve katı olarak işlemlere tabi tutulup önce metan gazı elde ediliyor daha sonra bu gazdan elektrik üretilerek şebekeye veriliyor.

İşlemleri tamamlanan atıklar ise sıvı ve katı gübre olarak tesisten çıkıyor. Gübreler depolara taşınarak satış için çiftçilere sunuluyor.

"11 bin hanenin elektriği karşılanıyor"

Babil Biyogaz Enerji Sistemleri Tesisi Müdürü Emre Erbay, AA muhabirine, tesisi ilgili kuruluşların katkısıyla kısa sürede tamamlayarak 3 ay önce hizmete aldıklarını söyledi.

Tesiste atıkları bertaraf ettiklerini vurgulayan Erbay, "Hayvansal, bitkisel, gıda atıklarının, fabrika atıklarının doğaya karıştığı zaman kötü koku, su, hava kirliliğine, hastalık yaymasının önüne geçmek istiyoruz." dedi.

Atığın gazının alınmasından sonra gübreye dönüştürüldüğünü kaydeden Erbay, sıvı gübrenin tankerler vasıtasıyla, katı gübrenin de paketlenerek çiftçilere ulaştırıldığını ifade etti.

Organik gübre ile topraklardaki organik madde miktarını artırmayı hedeflediklerini anlatan Erbay, şöyle devam etti:

"Tesisimizin 3 aşaması bulunuyor, birincisi atık bertarafı yapmak, ikincisi elektrik üretmek, üçüncüsü aşaması da organik gübre üretmek. Şu anda 11 bin hanenin elektriğini karşılıyoruz. Gübre olarak ise günde 40 ton katı gübre, 250 ton da sıvı gübre üretme kapasitemiz bulunmaktadır. Doğaya karbon gazı salmadığımız için karbon kredisi alma hakkına da sahibiz. Bu şekilde de tesisin karbon kredisiyle ödüllendirilerek ek gelir sağlamasını planlıyoruz. Şanlıurfa Besi OSB, Türkiye'nin en büyük besi OSB'si olacak. Yaklaşık 550 hayvan işletmesi kurulacak ve hayvan sayısı her geçen gün artacak. Tesisimiz şu anda 1,56 kilowatsaat ancak tesisin lisansı ve ÇED belgesi 4,68 kilowatsaat. Şu anki mevcudun 3 katı şeklinde. İnşallah nisan ayında diğer kademeleri de kurarak 30 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz."

 

AA

teknikspot

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Manisa'daki 4 enerji tesisimizle 180 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçmiş olacağızÖnceki Haber

Manisa'daki 4 enerji tesisimizle 180 mil...

Türkiye ile AB arasında vize görüşmeleri başlıyorSonraki Haber

Türkiye ile AB arasında vize görüşmeleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar