Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Valerian Ismael Umut Veriyor

Valerien Ismael ve başlangıç
Öncelikle bu kadar kısa çalışma süresinde idealindeki oyun felsefesi ve dizilişini kendi kurmadığı kadroya benimseten Valerien Ismael hocayı tebrik etmek gerek. Trabzon deplasmanı her zaman zordur, bu yüksek puan farklı şampiyonluk için gün sayan, 21 maçtır iç sahada yenilmeyen bu Trabzonspor’a karşı Trabzon’da bu oyun üstünlüğü kurmak büyük takdiri hak ediyor.

Alanya resitali
Trabzon maçının damaklarında bıraktığı tadın hakkını vermek için İnönü’yü dolduran Beşiktaş taraftarları ilk devre oyun değilse de skor açısından muradına erdi. Onca insanı stadyuma çeken ise Valerien Ismael’le gelen yenilenmiş ruh haliydi! Önder Karaveli’nin yaklaştığı ama giremediği kapıdan o girecek gibi sanki. 

Batshuayi, eğer ilk yarı standardını devam ettirebilirse Ismael, planını oturtma konusunda rahatlar. Tabii eğer bu standardı sergileyebilse hayat Sergen Yalçın için de Önder Karaveli için de kolay olurdu. Ligin en fazla net pozisyona giren takımı için temel sorun onun kapladığı yerden başlıyordu çünkü. Tabii hocayı, geçen haftadan sonra onu hızlı rehabilite edebilmesi konusunda kutlamalı. 

Net bir kolektif oyun planı olunca, Ghezzal’ı izlemek daha da zevk veriyor. Ghezzal’ın maçın ilk golündeki asisti tam futbol sanatçısı işi. Daha zorlu ve yüksek kalitede liglerde Zidane ve Scholes bu tip sırtı dönükken topla buluşup dönerken birleşik hareketle bu tip usta işi paslar atarlardı. Batshuayi artık o pası da heba etse hem topa hem de Ghezzal’a ayıp ederdi. Beşiktaş’ın üçüncü Batshuayi’nin ikinci golünde ise Belçikalı forvet gerçekten usta işi bir gol vuruşu yaptı.

Giresun duraklama dönemi
Giresunspor saygıdeğer bir takım. Tribünleriyle, mütevazı kadrosuyla oynamaya çalıştığı varyasyonlu oyunlarla, rakibi ciddiye alması ama mücadeleden vazgeçmemesiyle, krizde teknik ekibe verdikleri destekle. İyi bir lig takımı. Dün de Valerien Ismael’in yeni Beşiktaş’ına iddialı olduğu yerden sert sorular sordular. Özellikle ilk yarıda. Karşı baskıları çok iyiydi. Sadece savunmadılar. Aynı rakipleri gibi direkt ve hızlı kaleye yönlendiler.

İlk 45’te Beşiktaş, sadece Valerien Ismael usulü hücum preste iyiydi, o da devrenin tamamında değil, son 20 dakikasında. Bu etkili presin de etkisiyle Giresunspor’un Beşiktaş yarı sahasındaki isabetli pas oranı yüzde 57’de kaldı. Lakin Valerien hoca, karşı presi rakip ceza alanına yakın yerlerde kestirmeden gole gitmek için yaptırmayı hedefleyen bir teknik direktör. Bu açıdan bakınca Beşiktaş’ın ilk yarıdaki gol girişimleri hem nitelik hem de nicelik açısından yeterli değildi.

Karşılaşmanın sona kalmaması, başından itibaren bu formasyonda daha etkili oynayabilmek için Beşiktaş’ın özellikle hücuma daha etkili katılabilen savunmacılara, sonrasında da Ghezzal’ın kalitesine daha efektif şekilde ayak uydurabilecek daha kaliteli ofansif oyunculara ihtiyacı var. Gedson gelince orta saha zaten otomatikman bir üst kaliteye yükselecek.

Gelecek sezon eksik bölgelere yapılacak takviyelerle Valerien Ismael hem hırsıyla hem de oyun anlayışıyla umut veriyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar