Dr. Yasin Duran

Dr. Yasin Duran

Mail: yduran@teknikelektrik.com

Sezon Yeni Başlıyor

Geçen sezon ki muhteşem performansı çapsız teknik direktör nedeni ile tarihi şampiyonluk fırsatını teperek bitirince bu sezonda şampiyonluğun önemli adayı olarak lige başladık ancak ilk 8 hafta tam bir hayal kırıklığı yaşadık. Sezona tarihinin en kötü başlangıcını yaparak başlayan Trabzonspor, son haftalarda Abdullah hocanın etkilerini net olarak göstermeye başladı. İkinci ligden 1. Lige ilk çıktığımızda bile bu kadar kötü başlangıç yapmamıştı Trabzonspor. Neyse ki doğru teknik adam seçimi ile Trabzon’da hayat tekrar normale döndü.  İlk 8 haftada ancak 7 puan alarak ligin dibine demir atan, ciddi ciddi küme düşme adayı olan takıma Abdullah hoca hayat verdi, kışın ortasında güneşli günler görülmeye başladı. 11 haftada 23 puan toplayan takım artık yukarıları hedeflemeye başladı. Abdullah hoca ilk geldiğinde takım ligin en kötü, en az üretken takımıydı. İlk maçları kazanmamıza rağmen çok kötü bir futbol vardı, buna rağmen kazanma alışkanlığı elde edildi. Alınan galibiyetler ve beraberliklere rağmen takımın oyunu iç açmıyordu. Galatasaray maçı dâhil 7 haftada oynana futbol hala yeterli değildi. Karagümrük, Göztepe, Antalya ve dünkü Konya maçında oynanan futbol takımın birçok eksiğine rağmen umut veriyor, bu maçlarda rakiplere her açıdan üstünlük kuran takımın oynadığı oyun ben bu maçı her türlü alırım diye bağırıyordu. Berabere kalınan Antalya maçının son dakikalarında bile strese girmeden maçı izledi Trabzonspor taraftarı, çünkü bu oyunu oynadıktan sonra maç kaybetmeyeceğimizi biliyorduk, nitekim son dakikada beraberliği aldı takım. 

Bundan sonra ne olacak, elbette bu takım yetersiz, çok önemli eksikler var, Abdullah hoca bazı oyuncuların gelişimine ve performansına katkıda bulundu, daha da bulunacak. Ancak yukarı sıraları hedeflemesi gereken Trabzonspor’un daha kaliteli oyunculara ihtiyacı var. Berat Özdemir orta sahada direkt ilk 11’e girer ve takıma katkı sağlar, ancak yine de orta sahada eksikler var. Baker kesinlikle Trabzonspor seviyesinde bir oyuncu değil, A. Parmak ve Flavio iki iyi orta saha oyuncusunun yanında faydalı olabilirler. Dün A. Ömür’ün üzücü sakatlığı sonucu sezonu kapatması takım için kötü oldu, kendisine acil şifalar diliyorum, artık kendisi gelecek sezon takıma katkı sağlayabilir. Sonuç olarak çok iyi iki orta saha oyuncusu lazım. Serkan Asan hırslı, istekli, hızlı, mücadeleci ancak kendisini geliştirmesi gerekiyor. Antrenman bittikten sonra birkaç saat ekstra çalışarak orta ve asist yapmayı, sıfıra inmeyi, sağ ön oyuncusunun işini kolaylaştırmayı öğrenmesi lazım. Yoksa Türk futbolum ikinci bir Sabri Sarıoğlu vakasını kaldıramaz. Serkan çalışarak sağ bekteki eksiği kapatabilir ancak sol bek tam bir facia, Marlon için Brezilyalı diyorlar ancak 19 haftada, izlediğim Marlon olsa olsa San Marino’lu olabilir. Sıfıra inerek orta yapamıyor, sol açık topla oynarken koşu yapıp ona alan açamıyor, aldığı topların büyük çoğunluğunu geriye oynuyor. Bu nedenle sol beke kesinlikle takviye gerekiyor. Forvetler o kadar kötü değil, beklerin hücuma katkısı ve orta saha oyuncuları forvete ceza alanına girerek ve asist yaparak katkı sağlayabilirlerse, forvetlerin verimliliği kesinlikle artar. Tabi içlerinden bir Sörloth çıkarmak imkânsız gibi ama biraz yaklaşsalar yeterli olur. 

Bu takviyeler yapılabilirse şampiyon olamazsak bile sezon sonunda ilk sıraları çok zorlarız, kötü başlayan sezon Abdullah hocanın da katkıları ile Trabzonspor’a ligi ilk üç sırada bitirme şansını verebilir…
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar