Kur Artık Takımı Jesus

Kur Artık Takımı Jesus

Bu yazıyı kaleme aldığım gün itibarı ile (Adana Demirspor maçından sonra) hazırlık ve resmi maçlar olmak üzere Jesus takımın başında 14’üncü maçına çıktı. Bu süre tecrübeli bir teknik adamın oyun düzenini ve takımın ana kadrosunu çıkarması için bence yeterli bir süre.  Ancak geçen süreye oynanan onca müsabakaya rağmen takımda ve oyun düzeninde bir anda köklü değişikliklere giden Jesus hem rakibinin hem de taraftarın kafasını karıştırmaya devam ediyor. 


En son oynanan Adana Demirspor maçının birinci ve ikinci yarıları neredeyse birbirinden tamamen farklı bir Fenerbahçe izledik. Maçın ilk yarısında coşkuyu galibiyetle taçlandıran bir takım, ikinci yarıda maçı neredeyse kabusa çeviren başka bir takım.

Yine ilk yarıda çok iyi bir Valencia ve uyumlu bir takım, ikinci yarıda Onyekuru’nun perişan ettiği savunmayla neredeyse beraberliğe razı olacak bir takım.  Alioski’nin harika golü olmasa kâbus maç sonuna kadar sürebilirdi.

Valencia’nın yorgun düşüp kontrol altına alındığında, rakip alandaki baskınlığımızda sona erdi. Durum böyle olunca zaten çokça hata yapan hatta rakibine gol hediye eden savunmamız da yine yerlerde sürünmeye başladı. 

Geçtiğimiz yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz savunmadaki yetersizlik kendisini iyice göstermeye başladı. Serdar Aziz sakatken Fenerbahçe’nin elinde güvenilir bir sağ stoper yok. İki maçtır Gustavo kenarda, sağ stoperde Lemos oynuyor. Lemos, Viyana’da 48’de Avusturyalılar’a bir gol hediye etmek istemiş, onlar değerlendirememişlerdi. Kadıköy’deki ikramını ise Onyekuru-Dzyuba geri çevirmediler.  

Jesus savunmaya ve eksik gördüğü alanlara bir an önce müdahale etmezse önümüzdeki müsabakaların ikinci yarısını çaresizlik içerisinde izlemeye devam edecek gibi görünüyor.  Jesus oyuna çıkarak katkıda bulunan hatta kanatlardan bindirme yapacak kabiliyete ve güçlü stoperle birçok maçın sonucunu değiştirebilir. 

Jesus’un yönetim karşısında dik bir duruş sergileyerek bir an önce eksiklikleri giderip kafasındaki takımı ve oyun düzenini artık kurmalıdır.  Aksi takdirde kendisinden önceki onlarca hoca gibi fatura kendisine kesilecek ve apar topar yollanacaktır. Çünkü alınan her mağlubiyet sadece teknik heyetin değil aynı zamanda mevcut yönetiminde sonunu getirecektir.