Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Kartal’ın Derbi Zaferi

Kartal’ın Derbi Zaferi

Derbiye stoper performansları damga vurdu... Marcao ve 2 golde hatası olan Luyindama büyük sıkıntı yaşarken, Vida-Montero ikilisi ise daha az risk alarak oynadılar. Sergen Yalçın bir büyük maça daha takımını çok iyi hazırlamanın karşılığını aldı, yönetimin desteği de belirleyici oldu.

Josef yıldız oldu
Maça damgasını vuran stoper ise Luyindama oldu: 79’a kadar Beşiktaş’ın havadan ortalarını kafayla çok iyi karşılayan Luyindama Beşiktaş’ın iki golünde de yerden pozisyonlarda büyük hatalar yaptı. Vida ve Montero ise daha az risk alarak oynadılar, önlerindeki Josef ise ikili mücadele kazanma ve ilk topu iyi yönlendirme özellikleriyle sahanın yıldızı olurken perdeyi açan golde de çok akıllıca bir plase vuruşu yaptı. Sergen Yalçın bir büyük maça daha takımını çok iyi hazırlamanın karşılığını aldı.

Bu kadar hata olmaz
Fatih Terim’in Etebo planı ilk yarıda işe yaradı. Ancak savunmada 2 büyük hata yaptılar; Larin ve Aboubakar kaçırdı. Kırmızı karttan sonra Cim Bom’un savunmada kalarak maçı bitirmesi imkansızdı. Keza 3. büyük hatada Josef golü attı. Beşiktaş standardının altında bir performansla maçı kazandı.

Terim’in planı yoktu
Terim’in tedbirlerini anlamakla birlikte nasıl kontraya çıkabileceklerine dair bir plan göremeyişimiz ilginç. 58’de Diagne’nin kırmızısı sonrası 10 dakika Arda ve hiç görünmeyen Belhanda’nın sahada kalması da. Buna rağmen belli bir savunma standardı oturttular. Ancak bu maçı özellikle kırmızı karttan sonra bu kadar savunmada kalarak bitirmek neredeyse imkansızdı. Keza 3. büyük hatada Josef De Souza’yı akan oyunda ceza sahasına sokan Beşiktaş kazandı.

Gecenin sorusu
Maçın kader anı? Galatasaray istediği oyunu oynayıp Beşiktaş’a pozisyon vermiyorken Diagne’nin yaptığı hareket maçın kaderini belirledi. Diagne hem maçın içinde kötüydü hem de gördüğü kırmızı kartla mağlubiyetin en önemli sebebi oldu.

Maçın starı
İşi savunmanın yükünü azaltmak, orta saha presi yapmak ve özellikle basit hata yapmamaktı. Fakat Josef bu işleri iyi yapmasının yanına gol katkısını da ekledi. Maç boyunca arkadaşlarının gösteremediği rahatlığı ve kaliteyi attığı golde gösterdi.

Maçın olayı
Maç öncesi oldu. Fatih Terim medyanın tüm muhtemel 11’lerini ters köşeye yatıran bir kadro sahaya sürdü.

Kısa mesaj
Zirve mücadelesinde kazanmıyorsan da kaybetmeyeceksin. Bu anlayışa hakim taraf dün gece Galatasaray’dı. Beşiktaş bu anlayışı yıkabilmek için daha dominant olmalıydı. Şansı rakibinin 10’kişi kalmasıydı...
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar