Nurgül YILDIRIM

Nurgül YILDIRIM

Mail: yazarlar24@teknikelektrik.com

Elektrik Tellerindeki Kuşları Neden Elektrik Çarpmaz?

Elinizi uzattığınızda elektrik teline dokunursanız, akım vücudunuz yoluyla toprağa geçeceği için çarpılırsınız. 

Peki, hiç düşündünüz mü? Kuşların ayrıcalığı nedir? Tellerin üzerindeki kuşları neden elektrik çarpmaz?

Bu soru için verilen kısa cevap genellikle kuşlar havada olduğu, toprağa değmediği için onlara elektrik çarpmaz biçiminde olur. Önce toprağa dokunmanın tam olarak ne işe yaradığını anlamaya çalışalım. Elektriğin bir canlıya zarar vermesi için elektrik akımının bu canlı üzerinden geçmesi ve devreyi tamamlaması gerekir. Elektriğin vücudumuzdan akmasının sebebi hücre sıvılarımızda yer alan, başta tuz olmak üzere çözülmüş iyonlardır. Bunlar çok iyi iletkendirler ve vücudumuzdan elektriğin kolayca geçmesine izin verir.

Elektrik akımı basitçe elektronların hareketidir. Elektronların bir noktadan diğerine hareket edebilmesi için iki nokta arasında yeterli potansiyel farkı olması gerekir. Tüm enerji türleri gibi, elektrik de denge peşindedir. Bu, elektriğin en az dirençli yol boyunca yüksek enerjili alanlardan düşük enerjili alana akacağı anlamına gelir. Elektronlar bir yerden başka bir yere akmadıkça yararlı veya zararlı hiçbir şey yapamazlar.

Elektrik gerilimi ya da voltaj dediğimiz şey elektronları bir yerden diğerine iterek bizim için çalışmasını sağlayan bir kuvvettir. Ancak voltaj ne kadar yüksek olursa olsun, elektronlara geçmeleri için bir yol verilmedikçe hiçbir şey yapamazlar. Güç iletim kabloları bu yoldur. Peki, elektronlar bu güç iletim yolları sayesinde bize iletildikten sonra nereye giderler? Elbette evlerine, yani toprağa.

Peki, Kuşları Neden Elektrik Çarpmıyor?
Kuşlara geri dönersek; özellikle kış aylarında elektrik tellerine dizili kuşların keyifli görüntüsüne aşinayızdır. Bunun nedeni, tellerin üzerinden geçen elektrik akımının onların ayaklarını sıcak tutan az miktarda ısı üretmesidir. Ve evet bu kuşları elektrik çarpmaz. Aynı zamanda çok sık rastlamasak da sincap gibi başka hayvanları da elektrik çarpmaz. Ayakları kesinlikle çok fazla elektronla temas halindedir. Ancak onlar elektriğin eve dönmesi yolunda bir kısa yol değillerdir. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltajlı elektrik telleri üzerinde keyifle dururlar.

Bir kuş iki ayrı elektrik teline aynı anda temas ederse ne olur?
O zaman durum farklı. Bir telden diğerine (yüksek voltajlı olandan düşük voltajlı olana) doğru elektrik akmaya başlar ve kuşun üzerinden geçen elektrik akımı nedeniyle kuş çarpılır. Kuş burada direnci daha az olan tele kısa yol olmuş olur. Elektrik tellerinin aralarında mesafe olacak şekilde kurulmasının nedeni böyle çarpılmaları önlemektir. Benzer şekilde, eğer bir kuş hem elektrik teline hem de toprağa aynı anda dokunursa elektrik akımı kuşun gövdesi ile toprağa geçer. Bu şekilde kuş yine elektrik akımına maruz kalarak çarpılır ve ölür.

Benzer şekilde, bir kişi bir güç hattının üstünde kuş gibi duracak olsaydı, o da telden etkilenmezdi. Ancak yerde duran bir kişi devreyi tamamlar. Bu nedenle kişi tel ile temas ettiğinde elektrik çarpardı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar