Türkiye deniz üstü rüzgar enerjisinde tedarik zinciri merkezi olabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye deniz üstü rüzgar enerjisinde tedarik zinciri merkezi olabilir
Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşacan, "Deniz üstü rüzgar enerjisi Türkiye'nin kullanılmayan ancak büyük potansiyel barındıran bir alanı." dedi.

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veli Bilgihan Yaşacan, Türkiye'nin dünyadaki deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, "Türkiye, deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler, tüm ekipmanlarını Türkiye'den tedarik edilebilir." dedi.

Yaşacan, Dünya Rüzgar Günü kapsamında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, deniz üstü projelerin en az 500 megavattan başladığını, bu ölçekte projeler için devletin de yer aldığı konsorsiyum yapılarının oluşturulmasının mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 70 gigavatlık deniz üstü potansiyelinin 20 gigavatının Ege ve Marmara Bölgesi'nde bulunduğunu belirten Yaşacan, şunları kaydetti:

"Deniz üstü rüzgar enerjisi Türkiye'nin kullanılmayan ancak büyük potansiyel barındıran bir alanı. Dünya genelinde enerjide iş modelleri ve ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenebilir enerjide yeni yaklaşımlar deneniyor. Sadece rüzgardan enerji üretmek değil, hidrojen üretiminde de rüzgar kullanılıyor. Türkiye'de yeşil hidrojen üretiminde aktif olarak bu santraller kullanılabilir."

Yaşacan, dünyada ve Türkiye'de yeşil enerjinin çeşitlendirilmesine yönelik bir eğilim olduğuna işaret ederek, "Dünya genelinde deniz üst rüzgar enerji piyasası karasal rüzgar enerjisi piyasasına göre daha hızlı büyüyor. Yunanistan, deniz üstü rüzgar enerjisi kurulumunda 2 gigavat kapasiteli hedef belirledi. Bizim de buna benzer bir hedef açıklamamız gerekiyor ki, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeksin, verimli yatırım ortamı ve tedarik zinciri yapıları oluşsun." diye konuştu.

Türkiye'nin dünyadaki deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada olduğunu aktaran Yaşacan, "Hazar Denizi, Kızıldeniz ve Karadeniz'de offshore potansiyeli var. Türkiye deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler tüm ekipmanlarını Türkiye'den tedarik edilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

teknikspot

Kaynak:Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elektrikli araç ve yenilenebilir enerji teknolojilerine 3 milyar dolarlık altyapı yatırımı planlanıyorÖnceki Haber

Elektrikli araç ve yenilenebilir enerji...

Uzmanlar Karadeniz'de keşiften 2 yıl sonra gaz üretimine başlanmasını etkileyici bulduSonraki Haber

Uzmanlar Karadeniz'de keşiften 2 yıl son...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar