Sadece Türkiye'de var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sadece Türkiye'de var
Sadece Türkiye'de var: 5 milyon yıl yaşında, turistler akın ediyor

Sinop'un gözbebeği haline gelen Boyabat Bazalt Kayalıkları, dünyada nadir görülen jeolojik oluşumuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Nadir bir güzelliği gözler önüne seren kayalıkların 5 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyor.

 

1/ 5

Sinop'un Boyabat Bazalt Kayalıkları, dünyada nadir jeolojik oluşumlardan biri olarak gösteriliyor.Sinop'un Boyabat ilçesinde Kurusaray köyü bölgesinde 10 hektarlık alanda bulunan ve boyları 20 metreyi aşan altıgen prizma şeklindeki sütun kayalıklar üstten bakıldığında arı peteğini andırırken, karşıdan bakıldığında ise yan yana dizilmiş prizma gövdeli blok taş yığını şeklinde görünüm sergiliyor. 

2/ 5

Görkemi karşısında görenleri hayran bırakan Boyabat Bazalt Kayalıkları, 2011 yılında tabiat anıtı olarak tescillenerek Türkiye'de ve dünyada ender rastlanabilecek volkanik oluşumlar arasında gösteriliyor. Jeolojik oluşumu ile ilgili araştırma yapılan yapı, genç döneme ait ve yaklaşık 3 ila 5 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyor.

3/ 5

Boyabat Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı2011 yılında tabiat anıtı olarak ilan edilen Bazalt Kayalıkları gürgen, meşe, geniş yapraklı karışık ormanlar, kayalık alanlar, orman açıklıkları ile birlikte çalılık habitatların da eşlik ettiği engebeli bir arazide yer alıyor. Yer yer 20 metreyi aşan dikine gelişmiş sütunlar aşınarak bu tabiat harikasını oluşturduğu düşünülüyor. 

4/ 5

En önemli özelliği soğuma çatlaklarına ait bazı düzlemlerin farklı seviyede kıvrımlar sunması ve bu çatlaklar lavın soğumasıyla birlikte genelde beşgen, altıgen geometrilere sahip olması olarak gösteriliyor. Alandaki su kaynağının oluşturduğu şelale yapısı da sahaya doğal peyzaj değeri anlamında çeşitlilik kazandırıyor. 

5/ 5

Boyabat bazaltları Türkiye'de ve dünyada ender rastlanabilecek volkanik yapıları ile Türkiye açısından büyük önem taşıyor.Eşsiz güzellikteki Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, ziyaretçiler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'de teknoloji girişimciliği büyümenin lokomotifi olacakÖnceki Haber

Türkiye'de teknoloji girişimciliği büyüm...

Köylüler bahçelerini bile kurdu, taleplere yetişemiyorlarSonraki Haber

Köylüler bahçelerini bile kurdu, taleple...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar