Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında güzergah alternatifleri azalıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında güzergah alternatifleri azalıyor
Rus enerji şirketi Gazprom'un, Ukrayna üzerinden kısmen ve Polonya üzerinden tümüyle doğal gaz sevkiyatlarını durdurmak zorunda kalmasıyla Avrupa'ya sevkiyat rotalarında seçenekleri azaldı.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında düşmesi beklenen talebin yanı sıra güzergahla ilgili sorunları da artmaya başladı.

Gazprom'un Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından 11 Mayıs'a kadar geçen sürede herhangi bir değişiklik yaşanmazken, Ukrayna'daki doğal gaz giriş noktalarından birinin kapanmasıyla sevkiyat düştü.

Gazprom Temsilcisi Sergey Kupriyanov, 10 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın, Sohranovka adlı doğal gaz dağıtım noktasından Rus gazı alımını durduracağına yönelik bilgilendirildiklerini söylemişti.

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve günlük yaklaşık 30 milyon metreküp kapasiteye sahip Sohranovka üzerinden Avrupa'ya gönderdiği gazın yüzde 30'unu sevk ediyordu.

Söz konusu giriş noktasının kapanmasıyla 11 Mayıs'ta şirketin Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderdiği doğal gaz miktarı yüzde 25 azalarak 72 milyon metreküpe indi.

Gazprom, dün de Ukrayna üzerinden 51,6 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Şirketin sevkiyatı Ukrayna'nın kuzeydoğusunda bulunan Sumi bölgesindeki Suca adlı giriş noktasından devam ediyor.

Yamal-Avrupa da atıl duruma düştü

Gazprom'un Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında kritik role sahip bir başka boru hattı olan Yamal-Avrupa da artık kullanılmıyor.

Yamal-Avrupa boru hattı, Ukrayna'daki boru hatları ve Kuzey Akım boru hattının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Gazprom, Rus hükümetinin kararını gerekçe göstererek Yamal-Avrupa boru hattının Polonya kısmını artık kullanmayacağını bildirdi.

Rusya kısmının sahibi ve işletmecisinin Gazprom, Polonya tarafının işletmecisi ve sahibinin EuRoPol GAZ olduğu Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı, yıllık 33 milyar metreküp kapasiteye sahip.

teknikspot

Kaynak:Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Karaismailoğlu: Dev projelerle Türkiye'nin geleceğini inşa ediyoruzÖnceki Haber

Bakan Karaismailoğlu: Dev projelerle Tür...

Bakan Dönmez: 2021, enerji verimliliğinde en yüksek yatırım ve verimliliğin sağlandığı yıl olduSonraki Haber

Bakan Dönmez: 2021, enerji verimliliğind...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar