Rahofça (Rahovec) / Kosova

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rahofça (Rahovec) / Kosova

Rahofça (Arnavutça: Rahovec; Sırpça: Orahovac / Ораховац), Kosova’nın güneybatısında bir kasaba ve belediye merkezi.

De facto olarak Kosova’nın Yakova ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Prizrenski ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Yakova Bölgesi’nde (District of Dakovica) bulunur.

Şehir Adı
Rahofça’nın ismi hakkındaki etimoloji çalışmalarında en başı çeken görüş, şehrin adının Sırpçası olan Orahovac ismiyle alakalı görülmektedir. Bu isimdeki Orah (Орах) sözü Sırpçada “ceviz” anlamındadır. Bu mantıktan hareketle kenti Cevizlik anlamında bir isme sahip olduğu söylenmiştir.

“Rahofça” şeklinin yanında kullanımda “Rahovça” şekli de yer almaktadır. Buna karşılık söz konusu şeklin bir varyantı olan “Rahofça” şeklinin, Türkçede bulunan gerilek ünsüz benzeşmesi sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir: -vç- > -fç-. Çünkü /ç/ sesi sedasız bir sestir ve hemen yanındaki /v/ sesi ise sedalıdır.

Coğrafya
Belediye sınırları 276 km² alana sahiptir. Bu alan 35 köyü kapsar.

İklim

 • En soğuk ay Ocak olup, ortalama yüksek sıcaklık 7°C, ortalama düşük sıcaklık ise 7°C’dir.
 • En sıcak ay, ortalama 26°C maksimum sıcaklık ile Temmuz’dir.
 • Yılın en kurak ayı ortalama 50 mm yağışla Ağustos’dir.
 • En yağışlı ay, ortalama 96 mm yağış alan Kasım ayıdır.

Tarih
Rahofça, tarihî dönemlerde ön plana çıkan bir yerleşke olmamıştır.

1998-1999 Savaşı
1998-1999 Kosova Savaşı’nda NATO bombardımanları sırasında, Yugoslavya Ordusu birlikleri Niş ve Leskofça üzerinden, Sırp polisi Kraljevo ve Pirot üzerinden, Rus birlikleri ve gönüllüleri de Sırbistan ve Bosna Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti üzerinden Rahofça’ya gelerek burada konumlanmışlardır.

Mart 2004 Ayaklanması
2004’ün Mart ayında, ayın ortasına doğru, başını Kosovalı Arnavutların çektiği bir grup kasaba merkezinde protesto eylemi yapmıştır. Buradaki toplanma, kasabanın yukarı kısımlarındaki Sırp yerleşim bölgesine yönelik bir hâl almıştır. Bu yürüyüş Sırplara ait evlerin ve şahsî eşyaların ateşe verilmesi, bazı Sırplara saldırılması sonucunu doğurmuştur. 18 Mart 2004 günü Bırnyaça köyündeki Sırp Ortodoks Kilisesi ateşe verilmiştir. Bu olaylar sırasında 5 Sırp ailesi Rahofça’yı terk etmiştir. 1999’da savaşın bitmesinden sonra, bu civarda yaşayan Sırpların bir kısmı bölgeden göç etmişlerdir.

Nüfus
2011 yılında Kosova genelinde yapılan nüfus sayımında Rahofça’nın nüfusu 55.053 çıkmıştır. Rahofça Belediyesi sınırları dâhilindeki Büyük Hoça köyünde 400 kadar Sırp yerleşimci vardır.

''Yüzde 2’lik Müslüman-Türk nüfusuna da eşlik ediyor Rahofça.''

19. yy.’da yaşamış araştırmacı ve yazar olan Branislav Nušić’in notlarında Sırp poturların yöredeki Arnavut ailelerin çocuklarıyla evlendiği ve bu yolla, dil ve kültür yönünden Arnavutlaşma yasadıklarını kaydetmiştir.

Ekonomi
Rahofça ekonomisi tarıma yönelik bir yapıdadır. Burada özellikle sebzecilik ve bağcılık yaygındır. Rahofça bağlarında yetişen üzümden elde edilen şarap, Kosova’nın dışına taşan bir üne sahiptir. Buğday, mısır üretiminin dışında büyükbaş hayvan besiciliği de bölgede vardır. Kum ve çakıl üretimi de, belediyenin ikincil gelir kaynaklarını oluşturur. Rahofça’da plastik üretimi, ısıtma, soğutma ve geri dönüşüm üzerine girişimci tesisler vardır.

Rahofça, bağları ile Kosova çapında ün yapmış bir yerdir. Bu ünü eski Yugoslavya devrinde, ülke çapına sıçramıştı. Bugün Rahofça’da bağcılık, üzümcülük ve şarapçılık önemli geçim kaynaklarıdır.

teknikspot

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Tefekkürü Tarihi / Hilmi Ziya ÜlkenÖnceki Haber

Türk Tefekkürü Tarihi / Hilmi Ziya Ülk...

TFF, Rezerv Lig kurulması ve deplasman yasağının kaldırılması kararı aldıSonraki Haber

TFF, Rezerv Lig kurulması ve deplasman y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar