İstanbul küresel çapta yükselen ekosistemler arasında 14. sıraya yükseldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul küresel çapta yükselen ekosistemler arasında 14. sıraya yükseldi

İstanbul, Küresel Çapta Yükselen Ekosistemler arasında 14. sıraya çıktı.

İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan (İSTKA) yapılan açıklamaya göre, küresel girişimcilik araştırmaları yapan Startup Genome ve Küresel Girişimcilik Ağı tarafından hazırlanan 2022 Küresel Startup Ekosistemleri Raporu (GSER) yayımlandı.

İstanbul, son 2,5 yıl içerisinde toplam 17 milyar dolar ekosistem değeri oluşturdu. Dünyanın önde gelen 140 ekosistemini sıralayan raporda, bölgesel değerlendirmelere dayalı sınıflandırmalar ile alanında uzman kanaat önderlerinin görüşlerine yer verildi.

İstanbul'da oyun, yapay zeka, büyük veri ve veri analitiği sektörleri, fintek sektörleri; yetenek, destek kaynakları ve startup etkinlikleri açısından öne çıktı.

Teknoloji tabanlı girişimcilerde maliyet etkin yetenekli personel çalıştırabilme kapasitesini ölçen yetenek istihdamı klasmanında İstanbul, ilk 10 Avrupa Ekosistemi içerisinde yer aldı.

Global bağlantılar, teknoloji tabanlı yetenek havuzu ve destekleyici ağ yapılarının varlığı startupların İstanbul’u tercih etme eğilimlerinin temel belirleyicileri olarak gösterildi.

Raporda İstanbul'a ilişkin yer alan tespitler şöyle sıralandı:

"İstanbul Küresel Yükselen Ekosistemler arasında 14. sırada yer aldı. İstanbul, teknoloji tabanlı girişimcilerde maliyet etkin yetenekli personel çalıştırabilme kapasitesini ölçen yetenek istihdamı klasmanında ilk 10 Avrupa Ekosistemi içerisinde. İstanbul, performans faktörlerinin uzun vadeli eğilimleri ile ekosistemdeki yeteneklerin kalıcılığını ölçen yetenek&deneyim klasmanında ilk 25 Avrupa Ekosistemi ve ilk 20 Avrupa Yükselen Ekosistemleri içerisinde yerini aldı.

İstanbul, erken aşama yenilikçi fikir fonlamalarını ve yatırımcı aktivitelerini ölçen finansmana erişim klasmanında ilk 15 Avrupa Ekosistemi içerisinde ve ilk 5 Küresel Yükselen Ekosistem içerisinde. Ayrıca, bu yıl ilk kez yapılan Avrupa Yükselen Ekosistemleri sıralamasında 4. sırada oldu.

İstanbul, ekosistemdeki çıkışlar ve fonlama miktarına bağlı olarak oluşan toplam startup değerleri büyüklüğünü ölçen performans klasmanında ilk 20 Küresel Yükselen Ekosistem içerisinde, ilk 15 Avrupa Ekosistemi içerisinde. Ayrıca, bu yıl ilk kez yapılan Avrupa Yükselen Ekosistemleri sıralamasında 4. sırada yer aldı.

Kent, 1 Temmuz 2019 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında toplam 17 milyar dolar ekosistem değeri oluşturdu. Global bağlantılar, teknoloji tabanlı yetenek havuzu ve destekleyici ağ yapılarının varlığı startupların İstanbul’u tercih etme eğilimlerinin temel belirleyicileri olarak gösterilebilir. İstanbul'da oyun, yapay zeka, büyük veri ve veri analitiği ve fintek sektörleri, yetenek, destek kaynakları ve startup etkinlikleri açısından öne çıktı."

teknikspot

Kaynak:Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye, UEFA Uluslar Ligi'nde 4'te 4 yaptıÖnceki Haber

Türkiye, UEFA Uluslar Ligi'nde 4'te 4 ya...

Yıllık doğal gaz depolama kapasitemizin 11 milyar metreküpe çıkarılmasına yönelik yatırımlarımız devam ediyorSonraki Haber

Yıllık doğal gaz depolama kapasitemizin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar