Güneş enerjisinde üretim atağı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güneş enerjisinde üretim atağı
Türkiye, 2014’te 40 megavat olan güneş enerjisi kurulu gücünü haziran ayı itibarıyla 10 bin 149 megavata çıkardı. Böylece, elektrik üretiminde güneşin payı yüzde 8’e kadar yükseldi. Bu alandaki üretim altyapısını da geliştiren Türkiye’de, 30’dan fazla güneş paneli üretim fabrikası ve bini aşkın şirket faaliyet gösteriyor.

Güneş enerjisi alanındaki yatırımları hızlandıran Türkiye, üretim ve kurulu güç rakamlarıyla küresel ortalamanın üzerine çıktı. GES’lerin üretimde aktif rol oynamaya başladığı 2014 yılında kurulu güç 40 megavat ile sınırlı kalırken, günümüzde Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesi 250 kattan fazla artışla 10 bin 149 megavata kadar yükseldi. GES’lerden kaynaklı üretim 2014 yılında toplam üretimden hiç pay alamazken, artan kurulu güçle birlikte güneşin elektrik üretimindeki payı yüzde 8’e dayandı. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin bu alanda ne boyutta bir gelişim gösterdiğini gözler önüne seriyor.

30’DAN FAZLA FABRİKA GÜNEŞ PANELİ ÜRETİYOR

Enerjideki atılım kaynak çeşitliliği ve arz güvenliğine önemli katkı sağlarken, Türkiye’nin bu alandaki sanayi gücü de her geçen yıl hızla artıyor. Türkiye’de yakın geçmişte hiçbir üretim altyapısının bulunmadığı bu alanda, günümüzde 30'dan fazla güneş paneli üretim fabrikası ile yıllık 12 gigavat kapasitelik panel üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin yıllık güneş paneli üretim kapasitesi bu yıl işletmeye girecek yeni fabrikalarla 10 gigavat daha artarak, 22 gigavata yükselecek.

BİNİ AŞKIN ŞİRKET FAALİYETTE

Enerjide Türkiye’nin üretim altyapısını geliştirmesi bu alanda bir ekosistemin de oluşmasını sağladı. Güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren şirket sayısı da 1.000’i aştı. Yakın gelecekte Türkiye'de enerji kaynaklarının yenilenebilir enerji lehine artacağı öngörülürken, enerji sektöründe yapılacak yatırımların yüzde 74,3'ünü güneş, rüzgar ve jeotermal gibi temiz kaynaklı yatırımların oluşturması bekleniyor.

Kaynak:Yeni Şafak


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'nin petrol ihtiyacının önemli bir kısmını Adıyaman'dan karşılıyoruzÖnceki Haber

Türkiye'nin petrol ihtiyacının önemli bi...

Vefat HaberiSonraki Haber

Vefat Haberi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar